در پی اقدام عجیب مجلس شورای اسلامی در تصویب "عدم حمایت از فناوری تولید محصولات تراریخته در برنامه ششم توسعه کشور" و "ممنوعیت تولید، مصرف و واردات محصولات تراریخته"، جمعی از اساتید و صاحب نظران علمی کشور اقدام به ارسال نامه ای جهت تجدید نظر در این مصوبه نمودند. از تمام خوانندگان وبلاگ خواهش می کنم برای پشتیبانی از این تکنولوژی بی خطر و مفید، خبر ارسال این نامه را به هر شکل ممکن منتشر کنند.

برای خواندن نامه به ادامه مطلب مراجعه کنید.

نامه 11 مرجع علمی و 401 صاحب نظر به کمیسیون کشاورزی مجلس مبنی بر درخواست تجدیدنظر در مصوبه ممنوعیت واردات، تولید و مصرف محصولات تراریخته


 جناب آقای دکتر علی محمد شاعری؛ رئیس محترم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی
 اعضای محترم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی

 سلام علیکم،

 پس از اهدای تحیات، مطلع شدیم که کمیسیون محترم کشاورزی مجلس شورای اسلامی در حاشیه ی بررسی لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی کشور، مصوبه ای را به تصویب رسانده است که بر اساس آن واردات، تولید و مصرف محصولات تراریخته در ایران ممنوع شود. چنین مصوبه ای از این جهت ناباورانه است که در تصویب آن بر خلاف رویه متداول آن کمیسیون محترم، کوچکترین نظری از انجمن های علمی کشور خواسته نشده و به عواقب آن از جمله بروز بحران های اجتماعی ناشی از کمبود روغن نباتی و خوراک دام توجه نشده است. سروران مطلع هستند که تمام سویای موجود در بازار تبادل جهانی و نیمی از ذرت و کلزای موجود در بازار همگی تراریخته هستند. این سه محصول محل تامین بیش از 90 درصد روغن نباتی مصرفی کشور و بیش از 90 درصد خوراک دام و طیور کشور هستند. بدین ترتیب، در صورت تصویب و اجرای این قانون به فاصله دو تا سه ماه باید بحران ناشی از تصویب آن دامن جامعه را فرا بگیرد. علاوه بر این، تراریخته ها از کیفیت بهتری نسبت به انواع غیرتراریخته برخوردار بوده و مورد تایید مراجع معتبر بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی و مراجع ملی هستند. این مصوبه در کشوری انجام شده است که سابقه قریب به ربع قرن سرمایه گذاری در زمینه توسعه ی دانش فنی محصولات گیاهی تراریخته دارد، چند هزار نفر متخصص مهندسی ژنتیک گیاهی پرورش داده است، یک پژوهشگاه و یک پژوهشکده ی ملی تخصصی زیست فناوری دارد، چند محصول تراریخته فاخر آماده تجاری سازی دارد، قریب به بیست سال سابقه ی واردات و مصرف ایمن محصولات تراریخته دارد، از سرمایه ی انسانی بسیار ارزشمندی در حوزه محصولات تراریخته بهرمند است و خوشوقتانه زیست فناوری آن از چنان جایگاه بین المللی ممتازی برخوردار است که پیشرفت های آن مورد مباهات مقام معظم رهبری بوده و معظم له در آخرین ملاقاتشان با اعضای هیأت محترم دولت بر آن تاکید می کنند.


 ضمن احترام وافر به حق نمایندگان منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی برای ورود به مهم ترین بحث روز که متاسفانه با مطالب خلاف واقع برخی رسانه ها و مکاتبه یک انجمن غیرعلمی همزمان شده است، به عنوان بخشی از بدنه علمی و تخصصی جامعه مدنی، شما عزیزان و منتخبان امین مردم را به التفات بیشتر به نظرات کارشناسی سازمان غذا و دارو، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، ستاد توسعه زیست فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، انجمن های علمی ملی، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران و خانه کشاورز فراخوانده و استدعا داریم در مصوبه ممنوعیت واردات، تولید و مصرف محصولات تراریخته تجدید نظر فرموده و موضوع استقرار فناوری بومی- ملی محصولات گیاهی تراریخته را با لحاظ مشورت، ظرافت، دقت و درایت بیشتر مورد بررسی و تصمیم سازی قرار دهند.

و السلام.


انجمن ژنتیک ایران

انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران

انجمن ایمنی زیستی ایران

انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران

خانه کشاورز

پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

ستاد توسعه زیست فناوری کشور

قطب علمی تنش های محیطی در غلات

قطب علمی اصلاح مولکولی غلات

جمعی از جامعه علمی کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و سلامت کشور


متن نامه و اسامی امضا کنندگان در پایگاه آگاهی بخشی تراریخته

کانال تلگرامی پایگاه

همچنین بخوانید:

نگاهی به مصوبه اخیر کمیسیون کشاورزی مجلس

فراخوان امضای بیانیه در حمایت از زیست فناوری ملی